Kotlíková dotace v třetí a zároveň poslední vlně

Ministerstvo životního prostředí plánuje vyhlásit na jaře třetí výzvu kotlíkových dotací. V tomto programu přerozdělí přes 3 miliardy korun a žadatel může získat na výměnu svého kotle až 127 500 Kč.

Jaký kotel je neekologický?

Pomocí kotlíkových dotací si v roce 2019 vyměníte jakýkoliv starší kotel s ručním přikládáním na tuhá paliva, který spadá do 1. a 2. emisní třídy nebo je ještě starší. Pokud si nejste jistí, jak ekologický kotel vlastníte, napoví vám určitě revizní zpráva z revize kotle, která je od roku 2016 zákonem povinná. V ní tento údaj najdete. Informaci o emisní třídě vyčtete rovněž ze štítku na kotli. V případě, že na zařízení takový štítek nenajdete, s největší pravděpodobností vlastníte ještě starší model. Za dotace získané od státu v této třetí a poslední vlně kotlíkových dotací nelze – z popudu Evropské komise – pořídit kotel spalující uhlí.

Dotace na nové kotle a čerpadla, ale také na rekonstrukci celého zařízení

Nejvyšší dotace získáte na tepelná čerpadla a kotle na biomasu se samočinnou dodávkou paliva. Kotle na biomasu s ručním přikládáním paliva dotuje úřad až 100 000 Kč. Na plynový kotel získáte maximálně 95 tisíc korun od státu. Ministerstvo však finančně podporuje rovněž celé otopné soustavy či jejich rekonstrukce včetně úpravy spalinových cest.

A dalších až 20 000 korun jako bonus můžete získat při správné kombinaci kotlíkové dotace s programem Nová zelená úsporám.

Novinka v podobě výhodných půjček na dotované kotle a čerpadla

Ministr životního prostředí Richard Brabec plánuje v únoru letošního roku představit v nejkritičtějších krajích – Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském – pilotní projekt podpory. “Chceme nabídnout lidem v těchto krajích větší motivaci a pomoci jim předfinancovat částku, kterou investují do nákupu kotle, než se jim vrátí z dotace.” vysvětlil ministr.

Kotlům znečišťujícím životní prostředí odzvoní v roce 2022

V České republice se stále ještě topí v cca 300 000 neekologických kotlích. Zákon však omezuje provoz takových zařízení do září roku 2022. Letošní třetí vlna kotlíkových dotací je podle vyjádření ministra Brabce pravděpodobně poslední. Ministerstvo věří, že díky dotačnímu programu i bezúročným půjčkám se podaří všem majitelům starých nevyhovujíchích kotlů vyměnit je za nová ekologická zařízení.

 
 
exit();