Plynové kotle: tipy a triky pro výběr a servis

Plyn je skvělý sluha, ale zatraceně špatný pán. Abyste si mohli spolehlivě a plně užívat jeho výhod, je nezbytné, aby byla vaše otopná soustava kvalitní a ve skvělém stavu. Docílit toho není složité. Složité není ale udělat i zásadní chyby. Na co si dát pozor?

Pokrok nezastavíš: kondenzační kotle vedou

Stavíte dům a řešíte, jak jej vytápět? Případně rekonstruujete starší nemovitost a přemýšlíte nad výměnou starého (plynového) kotle? Pokud ano, možná si teď lámete hlavu nad tím, který kotel vybrat. Naše odpověď je jednoznačná. Můžeme doporučit moderní kondenzační plynový kotel. Jedná se o zařízení, které se pyšní výrazně vyšší efektivností než starší nekondenzační kotle. Ta je dána schopností využít teplo vznikající při kondenzaci spalin. Účinnost se u kvalitních kotlů tohoto typu můžu pohybovat i nad hranicí 109 %, což pro zákazníka bude znamenat i více než pětinovou úsporu za palivo oproti kotlům starší konstrukce. Kondenzační kotle navíc ke svému provozu potřebují méně energie, čímž vaši peněženku šetří nadvakrát. Kondenzační plynový kotel je navíc ekologičtější variantou k zastaralým kotlům, jelikož u něj dochází ke snížení produkce škodlivin – CO a NOx.

Pokud jde o konkrétní značky a modely, v současnosti se na trhy v Evropské unii dodávají výhradně kondenzační plynové kotle splňující požadavky Ecodesign, které vešly v platnost 26. září 2015. Ať už se rozhodnete pro kotel značky Buderus, Junkers (Bosch), Vaillant, BAXI, Immergas či české MoraTop nebo Thermona, neprohloupíte. A z principu se nebojte ani minoritních (byť etablovaných) hráčů jako Destila, Beretta (ano, stejně se jmenují i pistole) či třeba Ariston. Určitě ale doporučujeme si pohlídat, aby měla realizační firma oprávnění kotel uvádět do provozu (to by měla být samozřejmost). Zásadní je také zvolit spolehlivého partnera, který poskytuje záruční a pozáruční servis plynových kotlů a který disponuje servisní sítí zkušených techniků schopných bez zbytečného odkladu řešit případný problém. Podobně jako třeba u osobních aut je i u plynových kotlů nutné kromě pořizovací ceny řešit i nákladnost (a dostupnost) náhradních dílů.

Plynový kondenzační kotel vybíráme i podle zamýšleného účelu

Nejideálnějším řešení je nechat výběr vhodného kondenzačního plynového kotle na odbornících se zkušenostmi a detailní znalostí branže s tím, že jedna z prvních otázek, které by vám měli položit, se týká zamýšleného účelu instalace. Existují totiž plynové kotle určené výhradně pro vytápění, které jsou vhodné v domácnostech, kde je ohřev vody zajištěn jiným způsobem. Pokud pomocí kotle potřebujete i ohřát vodu, je nezbytné sáhnout po kondenzačním kotli s průtokovým ohřevem. Ten dokážou kromě vytápění místností i ohřívat vodu, a to díky tzv. deskovému výměníku. Výsledkem je moderní kombinované řešení, které vyniká finanční efektivitou a ekologickým provozem.

Další kategorií pak jsou kondenzační kotle s připojením na externí zásobník. Ty disponují vestavěným trojcestným ventilem pro ohřev vody v externím zásobníku a osvědčí se především v domácnostech, kde existuje nutnost ohřívat velké množství teplé vody. Alternativou pak jsou ještě plynové kotle s integrovaným zásobníkem.

Kondenzační kotle se dodávají také v několika výkonnostních variantách, s rozdílnou velikostí zásobníku atp. Pokud není plynařina vaším oborem, rozhodně doporučujeme výběr zkonzultovat se zavedeným odborníkem na systémy vytápění. Ten vám navíc poradí, jak o kotel pečovat, co obnášejí revize a servis plynových kotlů atd.

Na kondenzační kotel lze čerpat dotaci

Nový kondenzační kotel nepochybně představuje investici. Dobrou zprávou nicméně je, že podstatnou část nákladů na jeho pořízení mohou občané a právnické osoby dostat zpět formou dotací. Aktuálně probíhá kontinuální výzva, která umožňuje majitelům rodinných domů až do roku 2021 v rámci programu Nová zelená úsporám žádat a čerpat dotace na nákup ekologických řešení vedoucích k úsporám v oblasti energií a rozšíření energie z obnovitelných zdrojů.

V rámci 2. výzvy pro bytové domy pak o dotace mohou žádat také fyzické i právnické osoby, v jejichž vlastnictví jsou bytové domy. V rámci 3. výzvy pro bytové domy, jejímž účelem je podpora výstavby nových bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností či jejich přestavba na požadovanou energetickou náročnost, pak o dotace mohou žádat také stavebníci, kteří stavbu řádně dokončí.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv kondenzační plynový kotel, věříme, že vám bude váš plynový kotel sloužit dobře a dlouho.

 
 
exit();