Přepěťová ochrana zajistí, že vaše domácí spotřebiče bouřka nepoškodí

Letní bouřky sice mohou pro řadu z nás představovat symbol romantiky a nespoutané krásy. Domácí spotřebiče ale poetickou duši nemají a výboje jim umí ublížit. A nejen jim. Důsledkem nevratného poškození elektroniky může být také ztráta cenných rodinných fotografií, dat, hudby apod. Dobrou zprávou je, že existuje řešení ve formě přepěťové ochrany.

Ochrana před přepětím

Pokud nedisponujete titulem elektroinženýra, pak vězte, že za přepětí je běžně považováno napětí, jehož hodnota minimálně dvojnásobně převyšuje jmenovité napětí. Při výrazně zvýšených hodnotách napětí již izolace nedokáže odolat a dochází k poškození výpočetní techniky, multimediálního zařízení či jiného elektrického spotřebiče. Rozsah poškození spotřebičů v důsledku výboje blesku nebo statické elektřiny se samozřejmě bude lišit v závislosti na intenzitě přepětí, parametrech spotřebiče apod. Bohužel není nikterak ojedinělé, že např. počítačová sestava kompletně vyhoří.

Přepěťová ochrana je sázkou na jistotu

Možná jste někdy od rodičů slyšeli radu, ať za bouřky vypnete počítač či televizi. Nezapojený spotřebič tak logicky nemá jak se v důsledku přepětí poškodit. Nicméně, ruku na srdce, už jste se někdy na hodinu i déle vzdali hraní počítačové hry, práce či třeba sledování filmu jen proto, že venku bouřilo? A co když navíc během bouřky nebudete doma? Chytrým řešením je instalace zařízení nazvaného přepěťová ochrana. Běžně jej pořídíte v obchodech s elektronikou s tím, že máte na výběr z celé řady variant.

Jednozásuvková verze vyniká jednoduchostí a kompaktními rozměry. Připojíte do ní ale pouze jedno zařízení. Naopak vícezásuvková varianta může nabízet až 9 zásuvek umožňujících zapojit více spotřebičů. Přepěťové ochrany mívají také rozdílnou kapacitu, což je hodnota udávající před jak silným rázem vás zařízení dokáže ochránit. Rozdílná může být dále délka kabelu či typ zásuvky (klasická, koaxiální, USB, internetová).

Investice v řádu stokorun

Nejlevnější přepěťové ochrany pořídíte už za zhruba 150 Kč. A ani za vícezásuvkovou verzi si nemusíte výrazně připlatit. Je ale otázka, jaké parametry nejlevnější zařízení nabídnou. Pokud byste naopak chtěli něco skutečně speciálního, na trhu jsou dostupná také chytrá zařízení umožňující dálkové ovládání přes web.

 
 
exit();