Společnou výroby elektřiny a tepla označujeme slovem kogenerace. Jaké výhody má pro vás?

Konvenční elektrárny při výrobě elektrické energie vygenerují coby vedlejší produkt množství tepla. To bohužel není nijak využito a dochází k jeho vypouštění do ovzduší. Dobrou zprávou je, že existují moderní systémy pracující na principu tzv. kogenerace. Takto označujeme kombinovanou produkci energie a tepla, při níž je teplo dále využito v rámci otopné soustavy, příp. na ohřev vody. Devizou tohoto řešení je kromě šetrnosti k životnímu prostředí i snížení nákladů, které je dále umocněno možností zisku dotace na pořízení kogenerační jednotky.

Kogenerační jednotky pro rodinné domy i velké průmyslové budovy

Úplnou imunitu proti stoupajícím cenám (nejen) elektřiny nezískáte. Díky kogeneračním jednotkám ale budete na vrtoších trhu závislí méně. Navíc šetříte životní prostředí. V závislosti na řadě faktorů přinášejí KGJ jednotky až 70% úsporu energie obsažené v palivu. Výhodou mnoha typů kogeneračních jednotek jsou pak také kompaktní rozměry, snadná instalace a servis, automatický a tichý chod a samozřejmě dlouhá životnost. A co víc, KGJ mohou představovat nouzový zdroj energie, dojde-li k výpadku.

Technologie pokročila natolik, že dnes na trhu najdeme KGJ schopné efektivně využívat kromě běžných paliv jako LPG či zemní plyn také důlní plyn (vznikající při těžbě), skládkový plyn (na skládkách komunálního odpadu), kalový plyn (čističky odpadních vod), dřevoplyn apod. A právě poslední jmenované palivo představuje pro domácnosti i firmy velice ekonomickou alternativu, která má potenciál nahradit konvenční oddělenost ve výrobě elektřiny a tepla. V tomto případě je instalován kotel na dřevěné pelety (tedy ekologickou biomasu), u něhož dochází ke spárování se Stirlingovým motorem spalujícím dřevoplyn. Výsledkem je kompaktní energetická centrála, která kromě tepla produkuje i elektrickou energii.

Věříme německé kvalitě

Těší nás nejen to, že se nejmodernější světové trendy postupně dostávají do České republiky, ale i skutečnost, že k jejich prosazování aktivně přispíváme. Máme za sebou řadu instalací napříč ČR. Při výběru vhodné KGJ a parametrů čerpadlové soustavy vždy postupujeme podle potřeb a požadavků klienta. Pokud jde o peletové elektrárny a zplynovače dřeva, věříme rodinné firmě Burkhardt se sídlem v bavorském Mühlhausenu. Ačkoliv je kvalita jejích kogeneračních jednotek založená především na více než 40 letech praxe s výrobou systémů pro vytápění, ventilaci a instalatérství, historie společnosti Burkhardt sahá až do roku 1879. Od roku 2004 se pak Burkhardt úspěšně věnuje i výzkumu a vývoji.

Máme mnohaleté zkušenosti se zpracováním a efektivním využitím energie. Kromě instalací jako takových se na nás neváhejte obrátit v případě dotazů či nejasností. Rádi navrhneme řešení, které vám ušetří peníze a starosti, a ještě bude ekologické.

 
 
exit();