Ušetřit za topení je snadnější, než se může zdát

Pokud bydlíte v malém moderním bytě, museli byste se hodně snažit, aby vás účet za topení zruinoval. Naopak pokud je vaším bydlištěm zámek se dvěma tucty pokojů, bude náročné udržet náklady na vytápění na přijatelné úrovni. Bez ohledu na to, kde bydlíte, ale platí, že v podstatě vždy se dá něco ušetřit – někdy stovky, jindy i desetitisíce korun ročně. Jak na to?

Při práci s teplotou buďte chytří. Když nejste doma, stačí 18 °C

Řada domácností disponuje inteligentními systémy na úpravu teploty v bytě. Ty mívají celou řadu funkcí. Běžně je možné nastavit, kdy chceme mít v bytě teplo, protože jsme doma, a naopak kdy není nezbytné, aby vytápění jelo naplno. Standardně se tak nastavuje např. teplota 22 °C v době mezi 16. hodinou odpolední a 7. hodinou ranní, kdy jsme doma. Ve zbylém čase je pak možné topení buď vypnout, příp. nastavit, aby sepnulo pouze tehdy, klesne-li teplota v bytě např. pod 18 °C (což se vůbec nemusí stát). Samozřejmě u početnějších domácností, kdy se např. malé děti vrací ze školy už kolem 12. hodiny, jsou možnosti omezenější. I tady se ale s teplotou dá různými způsoby pracovat (např. nastavit konec vytápění o něco později, čímž se v bytě déle udrží teplo apod.).

Pokud nedisponujete podobným systémem, nevadí. Vše lze provést i manuálně, jen to bude o něco náročnější. V případě, že v zimě odjíždíte na dovolenou, je za účelem úspory vhodné topení stáhnout. Nedoporučujeme jej ale vypínat úplně. Za dobu jednoho dvou týdnů by sice nemělo vlivem nízké teploty dojít k poškození vybavení či nemovitosti jako takové. Není nicméně příjemné vrátit se do bytu, ve kterém je 10 °C. Přece jen vytopit místnosti nějakou dobu zabere. Proto je vhodné topení stáhnout např. na 15-16 °C.

Oddělte chladné a teplé místnosti

U větších bytů a rodinných domů platí, že ne všechny prostory potřebují být vytápěny na stejnou teplotu. Na chodbě či ve spíži postačí 18-19 °C, zatímco v obývacím pokoji by vám při této teplotě asi nebylo příliš komfortně. V této souvislosti je vhodné důsledně zavírat dveře, aby nedocházelo ke zbytečnému ohřívání “studených” prostor a ochlazování “teplejších prostor”.

Využívejte sluníčka. Je zadarmo

Během dne odtáhněte závěsy, žaluzie, záclony apod. Umožníte tak teplým slunečním paprskům vyhřát vnitřní prostory. Vliv slunce na účet za topení bude samozřejmě podstatnější např. u střešních bytů než u jednotek v prvním podlaží. I u země ale doporučujeme dát sluníčku alespoň šanci. V noci je naopak vhodné rolety zatáhnout. Vytvoříte tak jakousi bariéru teplému vzduchu, který nebude tolik unikat ven.

A když už se bavíme o bariérách, jednou z poměrně častých chyb je, že před topné těleso umístíme např. záclonu či dokonce nábytek. V takovém případě totiž teplý vzduch musí při proudění do místnosti překonávat překážku. Místo dovnitř tak má tendenci hledat si cestu ven.

Větráme rychle a účinně

V zimním období je vhodné větrat rychle (cca 5 minut), ale účinně. Větrání na dva prsty po dobu jedné hodiny není vhodné.

Radiátory pravidelně myjte

Pokud se na topení vytvoří vrstva nečistot (bez ohledu na jejich druh), proudění teplého vzduchu se znesnadní. Ze stejného důvodu není žádoucí na topení delší dobu ponechávat předměty (ponožky, boty atd.).

Pečení, praní a další domácí práce přidávají teplotu

Všeobecně platí, že čím více se toho v bytě či domě děje a čím více lidí se v něm nachází, tím lépe se ohřívá. Zpravidla je možné topení stáhnout či úplně vypnout během pečení, praní a dalších aktivit, během nichž je produkováno teplo. V případě, že se kuchyň zahřeje nadmíru, je možné otevřít dveře do další místnosti a o teplo se podělit. Na druhou stranu je ale vhodná obezřetnost. Ne vždy je totiž žádoucí např. vůni jídla šířit do celého domu. A pozor je třeba si dávat i na šíření vlhkosti. Určitě tedy při vaření či pečení doporučujeme i větrat.

Technické záležitosti – odvzdušnění topení, revize kotle apod.

Samostatnou kapitolou je pak udržování topné soustavy v optimálním stavu. Pokud je v radiátoru vzduch, nemůže fungovat na 100 % a je třeba jej odvzdušnit. Stejně tak je vhodné – a v některých případě i ze zákona nezbytné – provádět pravidelné revize kotle a spalinových cest.

Pokud patříte k domácnostem s vysokými účty za topení, dost možná je to i tím, že topná soustava, kterou používáte, je již zastaralá. V takovém případě doporučujeme kontaktovat odborníky, kteří navrhnou, jaké změny bude vhodné provést (výměna kotle, zateplení apod.).

 
 
exit();