Nepodceňujte údržbu oken. Vyplatí se

Tak schválně, nastavujete okna dvakrát ročně na letní a zimní režim? Promazáváte kování? Dotahujete uvolněné kličky a úchyty? Pokud ne, zbytečně tím zkracujete životnost oken, zvyšujete náklady (především) na topení a srážíte komfort bydlení. To vše přitom zbytečně. Základní údržbu provedete snadno a svépomocí.

Letní a zimní režim oken

Plastová okna bývají továrně nastavená na letní režim. Před zimou je proto třeba je ručně či pomocí imbusového klíče nastavit na zimní režim. Správním nastavením upravíte přítlak okna tak, aby odpovídal letním či zimním podmínkám. Okna vám pak déle vydrží.

Jednou za rok promažte kování

Pokud okna vržou, patrně potřebují promazat. Úkon provádějte alespoň jednou ročně. Použít můžete technickou vazelínu či třeba silikonový olej. Trochu oleje kápněte také do otvorů po obvodu křídel.

Péči si zaslouží i kliky, kanálky a těsnění

Minimálně jednou ročně byste měli také dotáhnout uvolněné kličky a úchyty a také ošetřit těsnění rámu silikonovým gelem či glycerinem. Pokud je těsnění poškozené, s výměnou neotálejte. Poškozené těsnění poznáte např. tak, že se po stisknutí nevrátí do původního tvaru a velikosti.

Dále doporučujeme pravidelně kontrolovat, zda jsou průchodné otvory pro odvod vody v profilech rámů, a případně odstranit nečistoty.

S oslovením odborníků neotálejte

Okna k celkovému komfortu v bytě či domě přispívají výrazněji, než by se mohlo zdát. Důsledkem jejich špatné funkce mohou být nepříjemně vysoká vlhkost v bytě (orosená okna, potečené stěny, loužičky a plíseň na parapetu), nutnost častěji větrat či třeba zbytečně vysoké náklady na vytápění. Skvělou zprávou je, že velkou část údržby zvládnete opravdu svépomocí. Pokud ale i přes veškerou údržbu okna z nějakého důvodu nefungují tak, jak by měla, doporučujeme kontaktovat profesionála, který vám je odborně seřídí, příp. navrhne jiné řešení (např. výměnu některého dílu).

V zimě je třeba větrat intenzivně a krátce

Vedle údržby jde i o to, jak okna používáte. V zimním období rozhodně nedoporučujeme tzv. mikroventilaci. Mnohem smysluplnější je párkrát za den vyvětrat intenzivně (klidně do průvanu) a pak mít okna dovřená. Během takového větrání dojde k rychlé výměně vzduchu, tzn. větrání je opravdu efektivní. Přitom tepelné ztráty jsou minimální – během krátkého větrání se neochladí zdi, podlahy ani nábytek. Pokud chcete bydlet komfortně a maximálně ušetřit za topení, tohle je cesta.

Vlhkost udržujte mezi 40-50 %

Pokud máte v bytě či domě problém s vlhkostí, kterou se nepodaří vyřešit efektivním větráním (ano, v sychravém počasí při venkovní vlhkosti klidně 100 % si větráním moc nepomůžete), zvažte nákup odvlhčovače vzduchu. Dá se pořídit i za méně než 2000 korun. K celkovém komfortu bydlení přitom i přes svoji nízkou cenu přispěje znatelně – minimalizuje se orosení oken a zmizí vlhké až plesnivé parapety a silikonové těsnění.

Odvlhčovače jsou skvělým pomocníkem. Ale nepřehánějte to s nimi. Pokud vlhkost ve vašem bytě či domě klesne pod 40 %, odvlhčovač vypněte. Jinak hrozí, že se vám začne hůře dýchat a budou vás pálit dýchací sliznice.

 
 
exit();