Solární energie pro větší komfort při pobytu na chatě

Solární energii můžeme smysluplně využívat v celé řadě objektů včetně těch rekreačních. A nejde jen o elektřinu jako takovou. Na trhu existují, mimo jiné, speciální solární ventilační systémy, které udržují vzduch ve vaší chatce neustále příjemný. Takže žádná zatuchlina způsobená vlhkostí a plísněmi, žádné povinné půlhodinové větrání.

Svěží a zdravý vzduch zajistí…slunce

Velké množství rekreačních objektů je citlivé na vlhkost. Ta se drží ve zdivu anebo třeba pod podlahou, důsledkem čehož se setkáváme s charakteristickým zatuchlým vzduchem. A nejde jen o nepříjemný odér. Vlhké prostředí představuje vynikající živnou půdu pro plísně, které pak mohou reálně ohrožovat naše zdraví. Situaci tisíce chalupářů řeší tak, že prostě vyvětrají s tím, že zápach (jehož příčina se neřeší) v zásadě přebijí čerstvým vzduchem. Ovšem jakkoliv může být pro někoho povinné větrání součástí víkendového koloritu na chatě, vězte, že existuje zajímavější řešení ve formě solární ventilace. Ta funguje následovně: v prostoru mezi sklem a zbarveným absorbujícím plechem se slunečním zářením ohřívá a vysouší vzduch, který je následně nasáván ventilátorem pomocí potrubí do místností. Současně dochází k odsávání vlhkého (tj. plísněmi kontaminovaného a zatuchlého) vzduchu směrem ven. O pohon se stará – ano, uhádli jste – sluníčko, resp. fotovoltaická energie. Další výhodou je skutečnost, že se sušší vzduch vytápí efektivněji, takže i ušetříte za energii.

Nutno dodat, že k solární ventilaci nedochází permanentně. Většinou systémy začínají pracovat buď na základě časového spínače (tzn. nastavíte si, že chcete “větrat” třeba 4krát denně po 15 minutách v 8h, 11h, 14h a 17h) anebo pomocí signálu od hygrostatu (tj. kdykoliv, kdy vlhkost v místnosti překročí určitou procentuální hodnotu). Ceny solárních ventilačních systémů hodně závisí na velikosti a umístění kolektorů, výkonu, přídavném software atd. Ty nejlevnější lze pořídit i pod 20 tisíc korun. Za výkonné typy ale dáte i trojnásobek.

Na samotě u lesa pomůže ostrovní fotovoltaika

Jednoho krásného dne jste snili o tom, že uniknete civilizaci. Že si pořídíte útulnou chatičku někde uprostřed hlubokých lesů, kde se vám konečně při absenci internetového pokrytí, telefonního signálu a elektřiny podaří souznít s přírodou. Druhého a krásnějšího dne jste si pak tento sen splnili a takovou chatičku si reálně pořídili (k čemuž vám opožděně gratulujeme). Nicméně za nějaký čas přišel i třetí den, kdy už jste toho intenzivního souznění měli plné kecky. Třeba proto, že jste pozapomněli power banku a mobil jste si na chatě neměli kde dobít. Pokud nechcete vylívat příslovečnou vaničku i s dítětem (čti romanticky umístěnou chatku prodávat), máte v zásadě dvě možnosti. Můžete se napojit na veřejné elektrické vedení, což ale u objektů umístěných uprostřed ničeho může být přinejmenším nákladné. Anebo zvažte možnost postavit si vlastní minielektrárnu, tzv. ostrovní fotovoltaický systém.

Ten se skládá z fotovoltaických panelů, měniče (který transformujte stejnosměrný proud na střídavý) a akumulátorů. Kromě napájení lednice, televize či notebooku můžete takový fotovoltaický systém využít i pro ohřev vody nebo topení. Doporučujeme poradit se při výběru vhodného řešení s profesionály. Ceny a parametry systémů se liší a je snadné zaplatit více za něco, co nepotřebujete, anebo naopak “ušetřit” na něčem, bez čeho se neobejdete. Ještě před tím, než se se specialistou z oboru fotovoltaiky setkáte, ujasněte si co možná nejdetailněji, kolik elektřiny a kdy potřebujete. Zároveň si nechte poradit i při výběru spotřebičů jako takových (LED osvětlení, malá lednička pro karavan, spotřebiče pro stejnosměrný proud, abyste nemuseli proud dvakrát neekonomicky transformovat apod.).

Věřte, že sluneční energie umí být skvělou kamarádkou. Jen je potřeba vědět, jak na ni.

 
 
exit();