Vybíráme vhodnou klimatizaci do domácnosti

Kdosi kdysi řekl, že je klimatizace nejlepším vynálezem v historii lidstva. Tím si upřímně nejsme jistí. Přece jen je tu ještě žárovka, telefon, antibiotika, kolo a spousta dalšího. O čem ale rozhodně není pochyb, je to, že nám klimatizace výrazně zpříjemňuje život, a to v domácnosti, v práci i třeba v autě. Pokud bydlíte ve starším cihlovém domě a ještě k tomu v prvním patře, asi se bez ní obejdete. Nicméně vlastníte-li třeba podkrovní jižně orientovaný byt, instalaci klimatizace určitě zvažujete, že? Jaké jsou ale možnosti a kolik to bude stát?

Mobilní, anebo pevně instalovaná jednotka?

Do svého bytu si můžete pořídit přenosnou neboli mobilní klimatizaci. Tu lze operativně přesunovat z jedné místnosti do druhé, případně z patra do patra v závislosti na tom, kde se potřebujete více chladit, příp. kde je teplota nejvyšší. Mobilní klimatizace pak poslouží i tam, kde by byla instalace pevně zabudované jednotky technicky náročná či nemožná.

Předností pevně instalovaných jednotek je pak ekonomičtější provoz a také možnost jimi zároveň i topit (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch). Řada pevně instalovaných klimatizací nabízí i možnost čištění vzduchu či ovládání na dálku přes internet, což přispívá k celkově většímu komfortu.

Jaké očekávat náklady na provoz?

Při výběru klimatizace se dívejte především na příkon. Podobně jako třeba lednice bývají nicméně i klimatizační jednotky označovány štítkem udávajícím energetickou třídu. Takže v zásadě postačí, když svůj výběr omezíte na zařízení kategorie A+ a lepší. V souvislosti s účinností klimatizace se setkáváme se zkratkami SEER a SCOP. První z nich – Seasonal Energy Efficiency Ratio – vypovídá o energetické účinnosti čerpadla během celého roku v totožném režimu (tzn. chlazení), zatímco SCOP označuje totéž pro režim topení. Např. SCOP 4 znamená, že tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, na jehož základě klimatizace pracuje, dokáže na 1 kW dodané elektrické energie vyprodukovat 4 kW tepelné energie. Ve zmíněné energetické třídě A+ platí, že se SEER musí pohybovat mezi 5,6 a 6,1 a SCOP mezi hodnotami 4-4,6. Energeticky nejúspornější třída A+++ požaduje SEER na úrovni vyšší než 8,5 a SCOP nad hranicí 5,1.

Jaký zvolit výkon?

Nejdůležitějším, nicméně ne jediným, kritériem je z hlediska výkonu objem místnosti v metrech krychlových. Dále je potřeba zvážit také velikost oken a jejich orientaci stejně tak jako materiál, ze kterého je budova postavena. Zatímco energetickou třídu zařízení a hodnoty SEER, SCOP si zjistíte snadno a rychle sami. Kalkulaci požadovaného výkonu doporučujeme nechat na odbornících. V opačném případě riskujete, že klimatizace místnost takříkajíc “neutáhne” (podobně jako slaboučký litrový tříválec dvoutunové SUV), příp. zvolíte řešení, které je naopak předimenzované, tzn. za jeho provoz zaplatíte více, než byste museli.

Dvakrát měř (kvality firmy provádějící instalaci) a jednou montuj

O instalaci a servis klimatizace žádejte pouze renomované subjekty s mnohaletými zkušenostmi. Snaha krátkodobě ušetřit se může projevit tak, že zařízení nebude splňovat požadavky na výkon a bezpečnost, a navíc dojde ke zkrácení jeho životnosti a zvýšení nákladů na provoz. Podobně jako u auta ani u klimatizace nezanedbávejte potřebný servis. Při výběru klimatizace berte v potaz i to, zda má značka zastoupení na českém trhu. Pokud by neměla, může to značně zkomplikovat uplatnění záruky v případě závady.

Na stěnu, parapet či do stropu?

Klimatizace není jen funkční jednotkou. V interiéru zabírá nějaký prostor a ovlivňuje jeho celkový vzhled. Proto je dobré se zamyslet i nad technickým provedením, resp. designem jednotky. Většina zákazníků volí nástěnné jednotky, nicméně k dostání jsou i kazetové klimatizace instalované na strop a parapetové jednotky. Standardní barvou jednotky je bílá. Výrobci ale reagují na zvyšující se požadavky na design tak, že začínají nabízet i jiné barvy a povrchové úpravy.

Výbava

Nemusíte se spokojit jen se standardní klimatizací se základními funkcemi. Výrobci nabízí velké množství zlepšováků, mezi něž patří třeba dálkové ovládání, monitoring přes internet, senzory přítomnosti osob upravující výkon, detektory slunečního svitu či třeba filtrační systémy zvyšující kvalitu vzduchu (eliminují viry, baterie, alergeny, pachy apod.). Je ale jasné, že taková výbava zvýší celkovou cenu systému.

 
 
exit();