Zasklením balkonu ušetříte za vytápění a zvýšíte hodnotu svého bytu

Nejen v panelácích se řada majitelů bytů uchyluje k zasklívání balkonů a lodžií. Dává to smysl. Zasklený balkon šetří náklady na vytápění, zvětšuje obytný prostor a tím pádem i hodnotu bytu a také dramaticky snižuje prašnost. Zároveň má i řadu bezpečnostních výhod. Sklo totiž výrazně komplikuje situaci případným zlodějům. A jeho přítomnost ocení i rodiny s malými dětmi, jelikož nehrozí, že by dítě mohlo přepadnout přes hranu balkonu.

Proč zasklívat?

Zasklení standardního balkonu či lodžie vyjde na nižší desetitisíce korun. Jde tedy o investici. Ta se vám ale více než vrátí. Uspoříte totiž 20-30 % nákladů na vytápění. Hlavně si ale svůj byt rozšíříte o prostor, který lze považovat za nový pokoj (čímž mírně zvýšíte hodnotu nemovitosti). Ten může posloužit jako velkorysý úložný prostor či třeba zimní zahrada. A za příhodných klimatických podmínek tu můžete klidně grilovat. Zasklení balkonu taktéž výrazně redukuje prašnost, což ocení především ti z nás, kteří bydlí v nižších podlažích a ve velkých městech. Pokud máte přízemní byt s balkonem, je zasklení v podstatě nutnost i kvůli zlodějům.

Mají zasklené balkony nějaké nevýhody?

Každá mince má dvě strany. Vedle řady předností mají zasklené lodžie a balkony i určité nevýhody, které je třeba vzít v potaz. Počítejte s tím, že je nutné zasklívací konstrukci udržovat tak, aby se na ní netvořily plísně či mech. Kondenzaci vody coby živné půdy pro mikroorganismy předejdete tím, že budete větrat, a to i v zimě. Sklo je navíc nutné pravidelně čistit i zvenku. Uchycují se na něm totiž částečky prachu, pylu a dalších nečistot, které by jinak buď vnikly do bytu jako takového, anebo by se usadily na klasických oknech či na fasádě.

Máte-li byt orientovaný na jih, bude potřeba vybrat vhodné zastínění. Jinak se na balkoně v létě připravte na velké horko. Ale nebojte. V zimě vám na jižně orientovaném zaskleném balkoně sluníčko vykouzlí velmi příjemné teploty, díky nimž si třeba rodinný nedělní oběd dopřejete místo v kuchyni “venku”.

Vytápění zaskleného balkonu

Aby se váš zasklený balkon mohl stát více či méně plnohodnotným obytným prostorem (navíc s úžasným výhledem na krajinu) a ne jen úložištěm všeho možného, bude nutné vyřešit jeho vytápění. U jižně orientovaných balkonů dost možná postačí sluneční paprsky v kombinaci s občasným otevřením balkonových dveří a vpuštěním teplého vzduchu z vytápěného bytu. Nicméně směřuje-li váš balkon na sever, bude nutné si pomoct jinak. Velmi zajímavou alternativou jsou sálavé zářiče (tzv. infrazářiče), které znáte např. z předzahrádek restaurací. Na běžný balkon vám bohatě postačí zářič s výkonem kolem 1 kW. Neutrácejte zbytečně za “infráky” nabízející skvělé krytí, které ale na zastřešeném balkoně nevyužijete. Stupeň krytí je v elektrotechnice označený hodnotou IP. Např. IP 54 znamená, že je zářič chráněný proti prachu a stříkající vodě.

Kromě moderních a často velice elegantních sálavých zářičů si můžete teplo na zaskleném balkoně vykouzlit i pomocí horkovzdušného ventilátoru, přímotopného panelu (konvektoru) anebo plynového topidla.

Pokud si nebudete jistí, zda je daný výrobek vhodný přesně pro váš balkon, obraťte se na profesionály, kteří vám rádi poradí.

 
 
exit();